FOR THE PURPOSE OF IMPROVEMENT OF EMPLOYEES’ QUALIFICATION, TRAININGS CONTINUE
Different types of trainings and learning courses are permanently taking place at Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, for the purpose of improvement of employees’ qualification.
During the current week, with the initiative of Investigation Service and with support of LEPL “Academy of the Ministry of Finance of Georgia”, training was taking place for operating level managers on proper fulfillment of managerial duties and effective management of subordinated units. Trainer of LEPL “Academy of the Ministry of Finance of Georgia”, Mr. Ioseb Chichikashvili was conducting the intensive training course – “Management for Law-Enforcement Officers.”
Upon completion of course, Deputy Head of Investigation Service Mr. Iga Zaalishvili awarded participants with certificates.
One of the priorities of Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia, is to recruit qualified, professional staff and to implement modern approaches and technologies. Therefore, it is especially important for the Service to care about improvement of qualification and professional skills of its employees.